Fotografer (reklame-, portræt-, teknisk foto mm.)

Foto: Thomas TolstrupFoto: Thomas Tolstrup

Konsulent på området:

Som medlem kan du kontakte faglig konsulent Eva Jakobsen via hovednummer 3342 8000.

Besøg Specialgruppen Fotografernes hjemmeside

Generelle vilkår
Den altovervejende del af branchen arbejder som selvstændige freelancere.
Inden for klinisk fotografi er stort set alle dog fastansatte på overenskomst.

Prisvejledning
Der er næsten ikke to fotografers arbejde, der er ens, og derfor findes der et hav af forskellige beskrivelser og ansættelsesforhold i branchen. Du skal derfor være særlig opmærksom på, hvad der står i den kontrakt, du indgår med din arbejdsgiver/kunde. Det kan være vilkår, du kommer til at leve med i mange år.

Hvis du er medlem af DJ, kan du få personlig rådgivning, hvis du kontakter forbundet, inden du underskriver kontrakten. Du kan selvfølgelig også få hjælp, efter du har underskrevet aftalen, men det er ofte meget svært at få ændret væsentligt på en aftale, når den først er underskrevet.

Prisen for dit arbejde

Det kan være svært at fastsætte prisen for sit eget arbejde. Inden for virksomheder, der har overenskomst, gælder overenskomstens grundløn. Du skal så selv forhandle dine personlige tillæg.

Du finder overenskomsten mellem Dansk Industri og Dansk Journalistforbund for fotografer her: Denne overenskomst gælder også for fotografelever på Viborg Medieskoler og på Københavns Tekniske skole.

Som freelance-fotograf kan du finde vejledning i, hvordan du prissætter dit arbejde her.

Beskyttelse af dit arbejde
Det er ikke kun lønnen du skal tænke på, når du indgår aftaler. Det er også vigtigt at aftale, hvordan dit arbejde må benyttes nu og i fremtiden og på hvilke medier. DJ har indgået mange aftaler om ophavsret og videreudnyttelse. Aftalerne sikrer, at stoffet behandles forsvarligt - både i forhold til ophavsretsloven og presseetikken. Aftalerne sikrer ekstra vederlag for udnyttelsen. Du kan finde aftalerne her: http://www.journalistforbundet.dk/sw213.asp

Overenskomster
I det følgende vil vi kort nævne de overenskomster, som DJ har på det fotografiske område.

Overenskomsten for Fotografer mellem DJ og Dansk Industri
Overenskomsten er for fastansatte, men bruges også i forbindelse med tidsbegrænsede ansættelser. Overenskomsten gælder for fotografiske virksomheder, som er medlem af Dansk Industri, eller har underskrevet en aftale om, at de tiltræder overenskomsten.

Overenskomsten for Fotografer ansat ved sygehusene mellem DJ og Danske Regioner.
Overenskomsten er for fastansatte, men bruges også i forbindelse med tidsbegrænsede ansættelser for fotografer ansat på sygehusene.

Ikke aftaledækkede arbejdspladser
Udover de områder, som DJ har overenskomster med, er der en række arbejdspladser inden for de fotografiske medier, hvor DJ ikke har indgået nogen aftaler eller regler for løn - og arbejdsvilkår.
Hvis du bliver tilbudt arbejde et sådant sted, er det derfor særlig vigtigt, at du kontakter DJ for at få kigget din kontrakt igennem – eller få hjælp til overhovedet at få en kontrakt.

Aftaler for enkeltopgaver: Inspiration til prissætning.
DJ har for pressefotografer og reportagefotografer forhandlet en række aftaler for freelancearbejde som fotograf. I disse aftaler kan du få god vejledning til prissætning af dit arbejde.

O- aftalen for fotografer
Aftalen dækker arbejde for en række organisationsblade.

Aller-aftalen
Dækker freelancere der leverer tekst og billeder til Allerkoncernen.

Hvad skal den skriftlige aftale indeholde?
Hvis du skal arbejde mere end en måned og mere end 8 timer i gennemsnit om ugen, har du krav på en skriftlig kontrakt senest en måned efter du er startet på arbejdet. (Ifølge lov om ansættelsesbeviser)
Kontrakten skal som minimum indeholde følgende:

1)   Arbejdsgiverens og lønmodtagerens navn og adresse.
2)   Tjenested, hvis der er flere skal disse adresser også med.
3)   Beskrivelse af arbejdet eller funktions- eller stillingsbeskrivelse.
4)   Hvornår ansættelsen begynder
5)   Hvornår ophører ansættelsen, hvis der ikke er tale om en fastansættelse
6)   Løn under ferie
7)   Hvilke opsigelsesvarsler gælder, hvis ansættelsen bringes til ophør
8)   Den løn, I er blevet enige om, eller den løn, der gælder for overenskomstområdet - samt tillæg og andre løndele, der ikke er indeholdt i lønnen, fx pension. Der skal også stå, hvornår lønnen bliver udbetalt
9)   Den normale daglige eller ugentlige arbejdstid
10) Er der overenskomster på området eller andre aftaler om fx ophavsret, ferielov og funktionærlov, skal der henvises til disse. Hvis andre parter har indgået aftaler på området, skal der henvises til disse. Herunder er det særligt vigtigt for fotografer at få beskrevet de ophavsrettigheder, I har, og de aftaler om evt. videreudnyttelse, som jeres arbejdsgivere måtte have. 

Ansættelseskontrakten kan gives som en skriftlig erklæring, en skriftlig arbejdskontrakt eller et ansættelsesbrev. I kan selv lave jeres egen kontrakt, blot den mindst indeholder de ti punkter nævnt ovenfor.

I kan også hente DJ’s kontraktskabelon her.
Se DJ’s skabeloner over fakturaer, lønopgørelser, ordrebekræftelse mm. her.

Opfylder arbejdsgiveren ikke sin pligt til at udforme en kontrakt senest 1 måned efter, at du er startet på arbejdet, kan arbejdsgiveren idømmes en bod på 5.000-25.000 kr. alt efter, om det har haft reel betydning for arbejdstageren eller ej.

På de overenskomstdækkede områder skal du lave en kontrakt, der indeholder de samme vilkår som overenskomsten. Ofte bliver dette ikke overholdt og så risikerer du at miste de goder, som du faktisk har ret til ifølge overenskomsten.

Tjek freelance-lønstatistikken på området
Tjek DJ's udkast til ordrebekræftelse, faktura mm.

Af: Eva Jakobsen